Genel

Kahve Demleme Metodları

Kahvenizi nasıl alırdınız?

Her şey bu basit soruda gizli aslında. Kahvenin türü, kullanılan çekirdeğin türü, çekirdeğin işlenişi, hangi bölgeden geldiği, kaç farklı yöntemle kurutulduğu ve tabi ki son aşaması olan demleme yöntemi sorulmak istenir küçük basit bir soru ile.

Kahvenin fincanlara gelene kadar olan yolculuğu, oldukça uzun bir o kadar da zahmetli bir süreçtir. Başlı başına bir sektör olan kahve üretimi, gelişen pazar ile birlikte kendi içerisinde de sektörlere ayrılmıştır. Kahve demleme yöntemleri de bu sektörün içerisinde çok önemli bir yerde bulunur. Sadece kahvecilerde bulunduğunu sandığınız kahve aparatları, artık değişen sektör sayesinde evlerimizde de var. Buraya kadar her şey yolunda gibi görünse de, asıl soru bundan sonra gelmektedir; 

Biz kahvemizi nasıl demleriz?

Kahve demleme terimi hepimizin aşina olduğu bir terim değil ne yazık ki. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, kahve kendi içerisinde o kadar çok sektöre ayrıldı ki, gerçek bir kahve tadını alabilmek büyük dikkat gerektiriyor.

Bu sektörlerden belki en yaygını da hazır kahveler. Hazır kahveler, kaynar suya karıştırarak her yerde her şekilde kolaylıkla tüketilebilir ürünler. Bu sebeple de oldukça geniş bir pazara sahip. Fakat yoğun kıvamlı ve buram buram kokusu ile demlenmiş bir kahvenin verdiği keyfi veremiyor.

Her alanda ve her durumda olduğu gibi, kahve sektöründe geçmişe dönüş başladı. Bunun etkileri de içilen kahvenin demleme yöntemini bile etkiliyor. İnsanlar artık herhangi bir kahveciden bir kahve almak ya da hazır kahveleri tüketmek istemiyorlar. En azından kahve severler bu şekilde düşünüyorlar.

Biz de tüm bu bilgilerin ışığında, kendi evinizde kendi kahvenizi demlemenize yardımcı olacak kahve demleme yöntemlerini araştırdık. Her biri kahve tutkunları tarafından test edilerek, en iyi kahve demleme yöntemleri olarak belirlenmiştir.

Syphon (Sifon)

Syphon,1840 yılında bir deniz mühendisi olan Robert Napier tarafından tasarlanan bir demleme ekipmanı. İlginç düzeneğiyle dikkat çeken syphon, her kahvecide rastlanmayan bir demleme yöntemi. Bu yöntem kahve demlemek için en iyi yöntemlerden biri olarak görülüyor. Bunun sebebi, saf ve yumuşak bir kahve vermesi. Yavaş yavaş kaynayan suyun yukarı çıkmasıyla demleme yapan syphon’da bir de görüntü şöleni yaşıyorsunuz.

İki hazneden oluşan syphon’un alt haznesini ispirto ocağı ile ısıtıyorsunuz. Burada kaynayan su, filtreye bağlı zincir sayesinde kahvenin olduğu üst kısma ilerliyor. Kahve demlenmeye başlayınca tahta bir kaşıkla karıştırıp ısıtıcıyı kapatmalısınız. Ardından kahe soğumaya başladıkça posasını üst haznede bırakarak filtreden geçip alt bölmeye birikiyor. Böylece kahve içilmeye hazır hâle geliyor.

Nasıl demliyoruz?

Alt hazneye su, üst hazneye kahveyi koyuyoruz. Demleme işlemini yapmak için en alttaki ısıtıcı bölümü aktif hale getiriyoruz.

Isıtıcı üstündeki su haznesini ısıtıyor, ısınmaya başlayan su içine sarkan zincir sayesinde yükseliyor, aradaki filtreyi geçerek üst hazneye ulaşıyor. Ve burada kahveyi demliyor. Demleme işlemi gerçekleşirken tahta çubuk aracılığı ile karıştırıyoruz. Demleme işlemi bittikten sonra ısıtıcıyı kapatıyoruz.
Soğumaya başlayan demlenmiş kahvemiz, posasını üst haznede bırakıp, tekrar filtreden geçerek alt hazneye ulaşıyor ve syphon yöntemi ile demlenmiş kahve içime hazır hale geliyor.

Aeropress

2005 yılında Amerikan oyuncak tasarımcısı Alan Adler tarafından dizayn edildi. Espresso’ya yakın bir lezzeti gittiğiniz her yerde yakalayabilme felsefesi ile ortaya çıkan bu ürün, diğer pour over demleme yöntemlerinden farklı olarak kahvenizi basınç ile demlemenizi sağlıyor. Espresso makinesinde 9 – 10 bar basınç ile kahve demlenirken, Aeropress’te bu basınç 2 – 3 bar kadar. Bu sayede Aeropress size aroması çok daha yoğun, acı olmayan ve düşük asiditeli (hızlı demleme yapıldığı için), içimi kolay, yumuşak bir kahve demleme imkanı sunuyor. Aeropress BPA içermeyen, yani gıda tüketimine uygun plastikten üretiliyor. Bu ekipman ile 200 mL, yani bir büyük kupa kahve demleyebilirsiniz. Dilediğiniz yere götürebileceğiniz bu ekipmanın temizlemesi de son derece basit, sadece biraz su tutmanız yeterli.

Aeropress İle Mükemmel Bir Kahve Nasıl Hazırlanır?

Kahvemizi Aeropress ile demlemek için 15 gram orta ince öğütülmüş taze kahveyi (ürünün içinden çıkan ölçü kaşığı kadar) hazneye koyuyoruz. Biraz su koyup 10 saniye karıştırdıktan sonra tüm suyu hazneye boşaltıyoruz. Bir dakika kadar kahvemizin demlenmesini bekledikten sonra 30 saniye içerisinde şırıngadan bastırarak kahvemizin basınçla filtreden geçip kupamıza akmasını sağlıyoruz

Elbette bu yöntemde de kahve çeşidi, öğütme boyutu, su sıcaklığı ve demleme süresi ile devamlı oynayarak kendi damak tadınıza en uygun kahveyi keşfetmeyi ihmal etmeyin.

Hario V60

Yaklaşık 100 yıldır cam üreticiliği yapan Japon Hario imzalı kahve demleme ekipmanı V60, son dönemde kahve tutkunları için özel bir yere sahip. İsmini 60 derece açıdaki konik tasarımından alan Hario V60, yeni tatlar keşfetmeyi sevenlerin favori kahve demleme ekipmanlarından biridir. Kahve üzerine su dökerek (pour-over demleme metoduyla) pratik bir şekilde kahve yapmasının yanı sıra, temizliği de oldukça kolay olduğu için V60 Dripper kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.

Hario v60 Kahve Nasıl Demlenir ?

Bu Hario V60 tarifi 1 kişi içindir. 16 gram kahve, 240 ml su kullanılmıştır. Kahveyi, değirmenin orta ayarında, filtre kahveye yakın olarak (toz şeker kalınlığında) öğütebilirsiniz. Dilerseniz kahve ve su miktarının 2 katı fazlasıyla 2 kişilik demleyebilirsiniz. Suyun sıcaklığı, 93-96 derece (°C) arasında olmalıdır. Isı ayarlı bir su ısıtıcınız yoksa, kaynamış suyu 2 dakika dinlenmeye bırakın, böylece istenen ısıya yaklaşırsınız.

Moka Pot Nedir?

Moka Pot Nedir, bu ismi yanlış yazılmış gibi görünen alet neye yarar, nereden hayatımıza girdi? AZ SONRA. (nasıl şakacıyız) Efendim aslında bu moka pot’un bizim hayatımıza girişi ilk İtalya gezimize dayanıyor. Çünkü İtalya’da moka pot bizim Türk evlerindeki çaydanlığın varlığı kadar yaygın bir şey, o yüzden herhangi bir yer de satıldığını, herhangi bir İtalyan arkadaşınızın hayatının vazgeçilmez bir parçası olduğunu görmek hiç de tuhaf değil. Biz de kahve bağımlıları olarak moka potu bu vesileyle edinmiş olduk.

Moka Pot ile Nasıl Kahve Yapılır?

Geldik işin en sevdiğimiz kısmına; moka pot ile kahve yapmak. Seviyoruz, çünkü çok basit. Dijital bir şey yok, elektronik bir sistem söz konusu değil, bayağı geleneksel bir şekilde hazırlıyorsunuz yani. Sabah kalkıp da daha gözümüzü bile açamazken kahve yapmaya çalışıyoruz ya hani, o sırada böyle komplike, uğraştıran bir şey ile cebelleşmek çok sinir bozucu olmuyor mu? İşte moka pot kullanmaya başlarsanız bu derdiniz de ortadan kalkıyor ve hop diye kahvenizi elinizde buluyorsunuz, şahanelik!

1. Alt hazneye suyumuzu dolduruyoruz. (İtalyanlar genellikle sıcak su koyuyorlar, çünkü bu şekilde su daha hızlı kaynayacağı için kahvenin yanmasına engel oluyor ve daha yumuşak içimli oluyormuş, ama açıkçası biz üşengeç olduğumuz için soğuk su koyuyoruz, karar sizin)

2. Suyu koyarken coşmuyoruz, şu yukarıdaki görseldeki demir şeyi geçmemesine özen gösteriyoruz.

3. Bu delikli kısmı yerine yerleştirip üstüne kahvemizi koyuyoruz. (kahvemizi deliler gibi sıkıştırmıyoruz)

4. Üstüne diğer bölümü yerleştirip çevirerek kapatıyoruz.

5 .Fokur fokur fokur sesini duyduğumuz gibi kahvemizi alıyor (aslında fokurdamadan yakalasanız daha bile iyi ama o kadar başında durmaya üşenirsiniz kesin) ve içiyoruz. (iyi ki içmenizi söyledik di mi)

*Deneyimlerine üzerine gelen tespit: Kahveyi kısık ateşte hazırlarsanız kesinlikle daha lezzetli oluyor. O yüzden aceleniz yoksa mümkünse bırakın hazır olması 1,2 dakika daha fazla sürsün, neticede daha iyi bir sonuç alacaksınız.

French Press

İşten yeni geldiniz, hava soğuk ya da kapalı, ofise yeni gittiniz ve kahvesiz güne başlamak istemiyorsunuz. Espresso hazırlasanız fazla hızlı bir geçiş olabilir diye düşünüyorsunuz. O yüzden kendinizi zamansız bir şekilde şımartmak için French Press hazırlayabilirsiniz.

Kahve dükkanlarından satın aldığınız americano’ya benzeyen French Press’i hazırlamak aslında çok kolay. Ayrıca kendisi bisiklet gibi bir şey. Bir kez yapmayı öğrendikten sonra bir daha unutmuyorsunuz.

French Press Kahve Nasıl Demlenir ?

Her bir French Press için kullanmanız gereken ideal kahve oranı 7-14 gram arasında değişmeketdir. 7 gramın katları şeklinde dilediğiniz kadar kahve hazırlayabilirsiniz. 7 gram kahveyi eğer ölçeğiniz yoksa iki tatlı kaşığı olarak alabilirsiniz.French Press’te kullanacağınız kaynamış su 45 saniye bekletilmelidir. Böylece kahvenin üzerine döktüğünüz suyun kahveyi yakmasını ve acı bir tat ortaya çıkarmasını engellemiş olursunuz.

  1. Bir kupa bardağı suyu kettla’a ya da kaynatacağınız araca koyun. Suyu kaynatın.
  2. Kaynattığınız suyu 45 saniye dinlenmeye alın. Bu arada French Press’inize yaklaşık gram, kendi ölçeğiyle 1 ölçek, tatlı kaşığıyla iki kaşık kahveyi koyun.
  3. Beklettiğiniz suyu French Press’teki kahvenin üzerine dökün. Tahta bir kaşık yardımıyla hafifçe üste çıkan kahveyi karıştırın.
  4. 5 dakika boyunca kahvenin suyla buluşmasını bekleyin. Ardından French Press’in presini yavaşça aşağıya doğru ittirin.
  5. Ortada bıraktığınız press yaklaşık 1,5 dakika boyunca orada kalsın. Ardından tekrar aşağıya ittirin ve sonuna kadar getirin.
  6. Kahve bardağınızın içine yavaş yavaş dökün. Yanına olmazsa olmaz kurabiyelerle afiyetle için.