Genel

Kahve İçerikleri

MEXICA

Özellikler

Çekirdek Tipi: Arabica (Typica, BourbonandPlumaHidalgo)

Tadım Notları: Çikolata, Çiçeksi tatlar 

Aroma (Koku): Çiçeksi 

Gövde: Orta-Yüksek

Yetiştiği İrtifa: 1100-1600 m

Hasat Dönemi: Ocak-Mart

İşleme süreci: Yıkanmış, güneşte kurutulmuş

Asidite: Yüksek 

İçim: Çikolata yanında çiçeksi tatların da ilk yudumda fark edildiği, gövdeli ve kalıcı bir bitişe sahip olan içimi keyif veren 

Meksika’nın Orta Amerika ucunda yer alan Oaxaca bölgesinde yetiştirilen Esmeralda kahvesi Meksika’nın dünyaya sunduğu ilginç ve güzel lezzetlerden. Pasifik Okyanusu boyunca ilerleyen volkanik sıra dağların beslediği toprak, kahve yetiştiriciliği açısında oldukça verimli bir hale gelmiş durumda. 

Pasifik okyanusu üstünden geçen bulutlar 3000 metrelere varan dağların eteklerinden kırılarak bu bölgeye ulaşıyor. Bulutların etkisiyle bölge oldukça nemli bir hal alıyor. Yılda 5000mm’lere kadar ulaşan yağış miktarı ise normal değerlerin oldukça üstünde. İstanbul’un son 100 yıl ortalamasında yıllık 677mm yağış aldığını düşünürsek bu yağışın ne kadar fazla olduğunu tahmin edebilirsiniz. Şans bu ki bölge hasat mevsiminde hemen hemen kurak bir mevsime girer ve bu durum kahve hasadı sonrası kurutma işlemleri için çiftçilere mükemmel bir aralık tanır

Geleneksel yöntemlerle üretimin devam ettirildiği bölgede, üretimin büyük kısmı küçük çiftliklerde yapılmaktadır. 

ETHIOPHIA YIRGACHEFFE

Özellikler
Çekirdek Tipi: Typica
Tadım Notları: Karışık Meyvemsi, Sütlü Çikolata, Tatlı Limon,
Aroma (Koku): Çiçeksi, Tatlı
Gövde: Yüksek, Dolgun
Yetiştiği İrtifa: 1700m – 2200m
Hasat Dönemi: Ekim – Aralık
İşleme süreci: Yıkanmış, Güneşte Kurutulmuş
Asidite: Orta, Tatlı Turunçgil
İçim: Tatları gölgeleyen bir başlangıç, yudum ağız içinde yayıldıkça belirginliği artan meyve ve çikolata tadı, birkaç yudum sonrasında kendini belli etmeye başlayan tatlı limonsuluk, pürüzsüz finish ve kalıcı, yumuşak damak tadı.

Etiyopya Yirgacheffe bölgesinde yetiştirilen kahveler dünyada kahve severlerin kalplerinde ayrı bir yere koyduğu, her 3-4 farklı bölge/tip denedikten sonra dayanamayıp tekrar içmek istediği bir kahve.

Yirgacheffe yıkanmış bir kahve. Etiyopya’da kahve yıkama istasyonlarının sayısı çok fazla değil. Üretimin büyük bir kısmı kuru işleme ile yapılıyor. Kahve kirazı kurutulduktan sonra çekirdeklerinden ayrılıyor bu yöntemle işlenen kahveler üstünde az da olsa meyve kalıntıları barındırıyor. “Honey” diye adlandırılan bu kalıntılar kahvedeki meyvemsi tatları artırıyor. Yıkama ile işlendiğinde ise meyve tamamen çekirdekten ayrıldığı için geriye salt çekirdek lezzeti kalıyor.

Yıkama istasyonu kurmak Etiyopya ekonomisi için çok maliyetli bir yatırım. Ama maliyetten önce yıkama yapabilmek için suya ihtiyaç var ve Etiyopya’dan bahsediyoruz. Kuraklığın su kıtlığının en fazla olduğu, bu bilgilerle kafamıza kazınan ülkelerden biri. Kahveler boyut tutarlılığı, kalite, barındırdığı defect oranı ve varyeteye göre çeşitli değerlendirmelerden geçirilip 1-9 arası sınıflandırılıyor. Yıkama yöntemiyle işleme için de daha değerli olan Grade 1 ve 2 kahveler tercih ediliyor. Yirgacheffe bölgesi çoğunlukla Gr2 ve üstü kahveler üreten bir bölge ve ürünlerin büyük kısmı yıkama yolu ile işleniyor.

DOMINIC RPC

Özellikler
Çekirdek Tipi: Arabica (Typica)
Tadım Notları: Çekirdekli meyveler, beyaz çay ve gövdeli
Aroma (Koku): Baskın Topraksı koku yanı sıra çekirdekli meyveler, süt ve beyaz çay çiçeği
Gövde: Orta-Yüksek
Yetiştiği İrtifa: 1000-1100 m
Hasat Dönemi: Ekim-Haziran
İşleme süreci: Yıkanmış
Asidite: Düşük-Orta, Tatlı Turunçgil
İçim: Yumuşak ve birçok tadı içeren hayret uyandıran ilk yudum, hatırda kalıcı bir finish


Dominik Cumhuriyeti Atlantik okyanusunda yer alan bir adada yer alıyor. Küba’dan sonraki bu en büyük adayı Dominik Cumhuriyeti Haiti ile paylaşıyor. Adanın tepelerinde yapılan kahve yetiştiriciliği deniz seviyesinden 1000-1100m yükseklikte gerçekleştiriliyor. Nitelikli kahveler için bu yükseklik çok alışılageldik olmasa da adanın iklimi ve bitki örtüsüyle birleştiğinde ortaya akılda kalan bir tat bırakıyor.

Kişi başı yıllık üç kilogram kahve tüketen ülkenin kalan ürünlerinin büyük kısmı ise ABD tarafından alınıyor. Hal böyle olunca dünyanın geri kalanına oldukça az miktarda ürün sağlanabiliyor. Üretime devam eden üreticiler özenle üretime devam ettiği için elde edilen ürün lezzet açısından da farklı ve pozitif sonuçlar verince son dönemde talebi de artan bir ürün.

Barahona Kahvesi’nin hasadı Aralık-Şubat arası kısa bir dönemde yapılıyor. Yetişen bölgelerin çeşitliliği nedeniyle Dominik tamamında kahve hasadı Ekim’de başlayıp Mayıs ayına kadar devam edebiliyor.

INDONESIA SUMATRA

Özellikler

Çekirdek Tipi: Arabica (Typica)

Hasat Zamanı: Mart – Haziran

İşleme süreci: Yıkanmış (su ile tamburda ayrıştırılmış) güneşte kurutulmuş

Tadım Notları: Baharatlar, çikolata, herbal notalar, topraksı

Aroma (Koku): Vişne kurusu, baharatlar

Gövde: Orta – Yüksek

Yetiştiği İrtifa: 1000 – 2400 m

Asidite: Düşük

İçim: İlk yudumda verdiği doluluk hissi ve gövde ile ben buradayım diyor. Damakta bıraktığı topraksı tortu yudum sonrası baharat tatları ile ağızda genişliyor. Finish temiz ve ağızdaki tat kalıcı. Espresso olarak hazırlandığında asidite daha belirginleşiyor, yudumla beraber baharat tatları ağızda dağılan bir etki gösteriyor.

SumatraMandheling, Aceh’in Batak bölgesinde Padang limanı yakınlarındaki bir yanardağ olan Leuser Dağı’nın eteklerinde yetişir. Leuser Yaylası dünyadaki en eski ve biyolojik açıdan zengin ekosistemlerden birine ev sahipliği yapar. 

Dünyada birçok kahve, ülke ve bölge ismi ile isimlendirilirken, bu kahve onu yetiştiren halk olan Mandheling etnik topluluğunun adıyla anılır. Oldukça da ilginç ve bir yanlış anlamaya dayalı bir isimlendirmedir bu. 

Sumatra’da görev yapan bir Japon askeri kendisine kahve getiren Sumartralı adama kahvenin nerenin kahvesi olduğunu sorar. Bu soruyu yanlış anlayan Sumatralı adam kendisinin halkının sorulduğunu sanarak cevap verir: “Mandeiling”. Japon asker içtiği kahvenin güzelliğini çevresine anlattıkça kulaktan kulağa yayılır ve kahvenin adı mandheling kahvesi olarak kalır.    

Mandeiling Halkı genellikle Sumatra adasının kuzey kesiminde bulunur. Tarihlerinde İslam kültüründen oldukça etkilendikleri belirtilir ve zaten devamında da Müslümanlığı benimsemişlerdir.

Endonezya SumatraMandheling kahvesinin üretimi büyük ölçüde Lake Toba (Mandheling, Lintong) yakınlarında, ya da Aceh Bölgesinde yer alan Lake Biwa yakınlarında yapılır. Grade 1 sınıfıdır. Grade 1 Endonezya’da en yüksek kalite çekirdekler için kullanılan sınıflandırmadır.

BURUNDI

Özellikler

Çekirdek Tipi: Arabica (RedBourbon)

Hasat Zamanı: Mart-Temmuz

İşleme süreci: Tam Yıkama

Tadım Notları: Ahududu, Berry Meyveler ve Siyah Çay

Aroma (Koku): Berry Meyveler,

Gövde: Orta-İpeksi

Yetiştiği İrtifa: 1500-1800 m

Asidite: Orta-Yüksek (Tatlı)

İçim: İlk anda ağzın tamamına yayılan ve birçok tat noktasına hitap eden bir yapısı var. İpeksi bir gövdeye sahip, berry tatları özellikle ahududu biraz daha net hissediliyor. Temiz pürüzsüz bir finish’i var ve ağızda güzel bir siyah çay tadı bırakıyor.   

Burundi Kirezi kahvesi Rugori yıkama istasyonundan geliyor. Rugori 1978 yılında Ngozi eyaletindeki BusigaKomünü’nde kuruluyor. Deniz seviyesinden 1.680 metre yüksekte olan Rugori kelime anlamı olarak Kirundi dilinde “taç” anlamına geliyor. Bu istasyon hasat döneminde 1.300 tondan fazla kahveyi işleyip dünyaya dağıtıyor. Bölgede yer alan 4040 yerel küçük kahve üreticisi hasat zamanında kahve çekirdeklerini bu istasyona teslim ediyor. Çekirdekler özenle yıkanıp kurutulup satışa hazır hale getiriliyor.

RugoriGreenco şirketinin sahip olduğu istasyonlardan sadece bir tanesi ve doğrudan çiftçilerden alım yapıyor. Arada bir aracı olmadığı için çiftçiler için de istasyon için de kazan kazan ilişkisini oluşturan bu duruma oldukça hassasiyet gösteriliyor ve şirket aracı ile gelen kahvelerin alımını yapmıyor.

Burundi’deki çoğu kahve ağacı Kırmızı Bourbon tipinde ve maalesef oldukça yaşlandıkları için yenilenmeleri gerekiyor. Buna destek olabilmek için GreenCo Burundi Tarım Bilimleri Enstitüsü’nden (InstitutdesSciencesAgronomiquesdu Burundi – ISABU) yeni üretilebilir tohumlar alarak çiftçilere dağıtıyor ve üretimin devamı için çaba sarf ediyor. Planlaması geciken bu durum nedeniyle Burundi kahveleri üretimi ciddi bir alarm veriyor çünkü yeni dikilen fidanların meyve vermesi için en az 4 yıla ihtiyaç var.  

KLASİK TÜRK KAHVESİ

Brezilya’da yetiştiği iklim ve çevresindeki bitki örtüsünün bünyesine kattığı karakteristik sayesinde fındık, çikolata ve karamel notaları barındıran Rio Minas kahvesi, Türk kahvesi için en çok tercih edilen çekirdek tipidir. Kendine has aromayı açığa çıkartabilmek için kavurma seviyesi çok önemlidir. Tüm duyularla takip edilerek, uzman ellerde kavrulan ve taş değirmende ağır ağır öğütülen  Rio Minas çekirdekleri; benzersiz aroma ve kıvamda bir Türk kahvesi içebilmeniz için hazırlanmıştır.

Çekirdek Tipi: Arabica

Tadım Notaları: çikolata, karamel,fındık

Yetiştiği İrtifa: <1500 m

Yağmur: 1800 mm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.